Головна
Новини
Автобіографія
Iнтерв’ю
Друковані наукові праці
Корисні посилання
Зворотній зв'язок
 

Євген Романенко: Зробимо нашу країну чистою!

15.08.2011

Вирішення проблеми організації роздільного збору сміття є не тільки одним із напрямків розвитку житлово-комунального господарства, а й вирішення однієї з найбільш глобальних проблем усього світу – екологічної. 

Єдиним офіційним суб’єктом господарської діяльності щодо забезпечення організації системи збирання, заготівлі та утилізації використаної тари і пакувальних матеріалів згідно з постановою КМУ № 915 від 26.07.2001р. є державне підприємство«Укрекоресурси». Підприємство на загальнодержавному рівні організовує систему збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини та реалізовує державну політику в галузі поводження з відходами щодо створення загальнодержавної системи роздільного збору. 

З проханням поділитися інформацією про основні напрямки діяльності, які реалізовуються компанією, ми звернулися до директора ДП «Укрекоресури» Романенка ЄвгенаОлександровича.

 

- Євгене Олександровичу, які проекти з державного підприємства «Укрекоресурси», будуть реалізовані найближчим часом та у перспективі?

 

-  Державне підприємство «Укрекоресурси» продовжує впроваджувати проект до Євро-2012, в рамках, якого сприяємістам-учасникам континентального  футбольного форуму в упровадженні роздільного збору сміття. Визнаймо, що навряд чи нам вдасться здивувати учасників та вболівальників з-за кордону архітектурою чи інфраструктурою наших міст та якістю доріг. Проте репрезентувати себе як націю, що шанує чистоту та впорядкованість у поводженні з відходами нам цілком підсилу.   

Так, місту Донецьку ми передали близько 2 тисяч контейнерів для роздільного збору сміття.  На сьогодні ведуться переговори щодо співпраці зі Львовом. Зокрема, вже підписано Меморандум проспівпрацю з Львівською міською радою та планується передача місту Лева сортувальноїлінії потужністю 100 000 тонн в рік. 

Також, ми закупили контейнери для міста Києва. Встановлення сортувальної лінії у столиці надасть можливість зменшити кількість відходів, які потраплятимуть на полігон, що сприятиме більш якісному поводженню з відходами. 

Для того, щоб сміття давало прибуток, його потрібно відсортувати і відправити на переробку. Відтак, на балансі підприємства перебуває ще однасортувальна лінія, потужність якої становить 50 тис. т. в рік. Зараз тривають переговори  з  громадами громад декількох міст щодо передачіїї в оренду. Власне, нам важливо, щоб місцева влада мала бажання й здатність ефективно використовувати це високопродуктивне і вартісне обладнання.

Також, ми спрямовуємо наші заходи на сприяння зменшенню обсягів захоронення відходів та поліпшенню умов для створення та реалізації роздільного збирання побутових відходів. Для цього плануємо забезпечити комплексне використання матеріально-сировинних ресурсів та налагодити контроль за місцями розміщення відходів. У результаті, це допоможе запобігати шкідливому впливу сміття на навколишнє природне середовище. 

Крім того, ми налагоджуємо роботу з екологічними асоціаціями і громадськими організаціями для більш швидкого реагування на проблеми, які сьогодні виразно проявляються  в сфері поводження з відходами.Кошти, що надходять до підприємства спрямовуються на:

·                    закупівлю спеціального обладнання, машин, механізмів для збирання, заготівлі та утилізації відходів;

·                    розвиток системи збирання, заготівлі та утилізації використаних пакувальних матеріалів і тари в регіонах;

·                    створення потужностей з утилізації відходів як вторинної сировини;

·                    розроблення та реалізацію у регіонах інвестиційних проектів, пов'язаних з впровадженням новітніх технологій поводження з відходами та роздільного збирання твердих побутових відходів(ТПВ).

Здійснюючи такі кроки ми сприяємо зменшенню негативного впливу на навколишнє середовище. Завдяки таким діям зменшуються обсяги захоронення твердих побутових відходів та збільшується кількість переробленої вторсировини, яку потім можна використовувати у побуті,господарстві, на виробництві.

 

- Як в цілому Україні просувається робота повпровадженню роздільного збору сміття?

 

-                    Нині у 53 населених пунктах впроваджено роздільне збирання побутових відходів, у 8 містах працюють сміттєсортувальні лінії, в Києві, Дніпропетровську та м.Люботин Харківської області працюють сміттєспалювальні заводи. Ці потужності  надали можливість переробити та утилізуватиблизько 7% побутових відходів, частина твердих побутових відходів потрапила на заготівельні пункти вторинної сировини та сміттєпереробні заводи. Так, у 2010 році на заготівельні пункти потрапило 67 тис. т. макулатури, 20 тис. т.полімерів, 13 тис. т. скла.  Проте насьогодні у більшості міст до цього часу все сміття звалюється в один контейнер, після чого вивозиться на полігон.

Так, в Україні щорічно утворюється близько 12 млн. тонн твердих побутових відходів, до яких додається ще близько мільйона тонн твердих побутових відходів до попередньої річної норми. Разом з тим переробляється, за результатами 2010 року, тільки 200-300 тисяч тонн. Зібрані ТПВ «закопуються» на 4,5 тис. сміттєвих звалищах та полігонах, площа яких складаєбільше 7,8 тис. га.  Врахуйте, що це показник, що не враховує великої кількості стихійних звалищ. 

Для вирішення проблеми утилізації сміття  необхідно залучати імпортерів та виробників товарів у тарі й упаковці, як це робиться в країнах Євросоюзу. Громадяни, підприємства-виробники та імпортери повинні усвідомлювати необхідність побудовитакої системи, оскільки вона дозволить підвищити рівень екологічної безпеки країни через зменшення обсягів захоронення твердих побутових відходів на полігонах та їх негативного впливу на навколишнє природне середовище.

 

-                    Чи співпрацюєте ви з компаніями, які безпосередньо займаються збором, сортуванням та утилізацією?

 

-                    Цього року державна компанія «Укрекоресурси» має на меті укласти договори з підприємствами, які спеціалізуються на збиранні, заготівлі та утилізації вторинної сировини. Відбір здійснюватиметьсяу формі тендеру й у ньому зможуть взяти участь компанії, які мають досвід роботи у галузі поводження з відходами та відповідну матеріально-технічну базу.

 

-                    Наскільки відомо, нещодавно уряд затвердив Ваш фінансовий план. На які заходи будуть спрямовані кошти компанії цього року?

 

-                    Компанія має на метів 2011 році збільшити обсяги утилізації відходів як вторинної сировини та сприяти ефективному впровадженню роздільного збору сміття. ДП «Укрекоресурси», як уповноважене Кабінетом Міністрів підприємство, планує спрямувати ресурси (близько 22, 4 млн. грн.)  на дотування компаній, які займаються збором та заготівлею тари і пакувальних матеріалів, а також збільшити обсяги закупівель обладнання для збору, сортування й утилізації відходів. На закупівлю обладнання ми спершу заклали 60 млн. грн., а зараз вносимо пропозиції уряду, щодо збільшення цієї цифри  удвічі.

Цього року ДП «Укрекоресурси» поставило перед собою завдання комплексної реалізації проектів роздільного збору твердих побутових відходів в містах України, де потрібно здійснити закупівлю контейнерів, сміттєвозів та сортувальних ліній.

До речі, в 2010 році вперше державна компанія «Укрекоресурси» здійснила заходи, спрямовані на утилізацію 100 тис. тонн твердих побутовихвідходів.

 

-   Які кроки, Євгене Олександровичу, Ви плануєте здійснити уже в найближчий час?

 

-                    Передусім, потребує удосконалення нормативно-правова база, яка б забезпечувала реалізацію постанови Кабінету Міністрів України  № 915, відповідно до якої саме на підприємство «Укрекоресурси» покладено функції організації, що діє на ринку поводження з тарою та упаковкою як вторсировиною. 

Те, що система поводження з відходами в Україні потребує реформування, ні для нікого не є таємницею. В Україні площа земель, поглинутих сміттєзвалищами, становить 167 тис. гектарів, на яких зосереджено близько 30 млрд. тонн побутового сміття та відходів, щороку ця цифра зростає на 1 млрд. тонн. В Європі проблема накопичення сміття та зростання кількості сміттєзвалищ вирішується шляхом переробки вторинної сировини, там наразі переробляється до 60% скла, паперу, пластику та інших відходів. В Україні ця цифра в чотири рази менша. Покращити цю ситуацію можливо завдяки масовому впровадженню роздільного збору відходів з подальшою їх утилізацією (переробкою) як вторинної сировини.  

 Для поліпшення цієї ситуації ми маємо на меті залучати експертів зі сфери поводження з відходами та екологічні громадські й урядові організації. Маємо впорядкувати систему поводження з відходами на загальнонаціональному рівні.

Перед нами стоять також інші завдання - активізувати  виховну й просвітницьку роботу, запустити механізм інвестування акумульованих фінансових ресурсів у будівництво переробних комплексів, закупівлю контейнерів та іншого обладнання. 

Популяризація роздільного збору сміття має крокувати одночасно зі  створенням системи поводження з відходами. Переконаний, що розпочинати цю справу потрібно ще з дитячих садків та шкіл - створювати волонтерські групи з молоді, яка б популяризувала саму ідею забезпечення екологічної безпеки; проводити акції, видавати спеціалізовану літературу, запровадити  спецкурс у школах. Про цю проблему мають повсякчас бити у дзвін засоби масової інформації, адже питання роздільного збору сміття  має бути на слуху. За таких умов ми швидше рухатимемось в напрямку заданої мети – зробити нашу країну чистою. Не маю сумніву, що, доклавши потрібних зусиль, ми досягнемо її.

Щомісячний журнал «Управління багатоквартирним будинком» № 4 липень 2011

Календар

 

Останні новини
17.05.2012
Відеоролик «Роздільне сміття – спокійне життя» увійшов до переможців третього Національного фестивалю соціальної реклами в Україні
02.02.2012
ДП «Укрекоресурси» придбали нову техніку для збору відходів
19.01.2012
«Укрекоресурси» придбали нові контейнери для роздільного збору відходів
13.01.2012
ДП «Укрекоресурси» встановить контейнери для роздільного збору відходів
30.12.2011
Привітання Євгена Романенко з Новим Роком!

 

© 2010-2012 Євген Романенко (якщо інше не зазначено).
Усі права захищені. Будь-яке копіювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, зображення та відео з даного сайту неможливе без гіперпосилання на www.e-romanenko.com.ua.